האוניברסיטה ללימודי עישון בשר – טרייגר גריל

כתב: ירון ישמח משה
הרומן שלי עם בשר מעושן התחיל כבר בשנת 2014, כאשר עברנו לאוסטין, טקסס – בירת הבשר המעושן. כבר ביום שנחתנו חיפשנו מקום לאכול, בדרך משדה התעופה למלון שלנו באוסטין עצרנו לתדלק ובתחנת דלק מצאנו מקום שנקרא Rudy's. לא כ"כ ידענו מה זה המקום הזה… נכנסנו, הזמנו… וקיבלנו מנה בצורת הגשה שטרם הכרנו. מגש עם 4 פרוסות לחם, בשר מעושן וחמוצים. זהו. בתאבון, תסדרו!
הזמנו בריסקט, המגע הראשון שלו בפה היה פשוט ח-ל-ו-ם! מפה המשכנו לאכול בעיקר בשר מעושן כולל סיור בעיירות נידחות בטקסס כדי לחפש את הבשר המעושן המושלם. ואכן היה קשה להחליט – אין ספק שפרקלין באוסטין זה אחד המקום הטובים לבריסקט אם לא המושלם ביותר.

המסע אחרי מעשנת הבשר המושלמת

כשחזרנו לארץ בסוף שנת 2015 חיפשנו מקומות של בשר מעושן בארץ. מצאנו את המקום של עידו לוי – בית של בשרים מעושנים. ועידו לא נפל מהבשר שהוגש בטקסס. מאז היינו כמה פעמים אצלו ובסוף החלטתי לקנות מעשנה הביתה. כיוון שאני גר בבניין משותף מעשנה מסורתית לא כ"כ באה בחשבון עקב כמות העשן והצורך להדליק פחמים וכו' לכן חיפשתי אלטרנטיבות טובות. בחנתי מספר אפשרויות ולבסוף בחרתי במותג המוביל בעולם – טרייגר בגלל האמינות, השם הטוב שיצא לו כמעשנה שעובדת בשבילך ומוציאה תוצאות מצויינות. רכשתי מעשנת בשר של Traeger דגם – PRO 575 כיוון שהגודל היה מתאים לי בדיוק למרפסת וגם בשל יכולות ההתחברות שלו ל Wi-Fi. את הגריל גז זרקתי מספר ימים לאחר מכן כיוון שאין טעם בגריל אחר 🙂
המנה הראשונה שהכנתי במעשנת הבשר, טרייגר, הייתה מנה של עוף, פרגיות לייתר דיוק. כמו כל מי שמתחיל להתעסק במשהו חדש גם אני לא כ"כ הקשבתי למתכון המדויק והוצאתי את הפרגיות לפני הזמן מה שגרם לכך שחלק מהבשר היה עדיין ורדרד ולא כ"כ מוכן. מפה והלאה השתדלתי ללכת כמה שיותר לפי המתכונים ובייחוד לפי הטמפרטורה הפנימית הדרושה למנה שאני מכין .
למרות שהמעשנה היא לרוב לנתחים ארוכים כמו בריסקט, אסאדו, צוואר אני נהנה להכין במעשנה גם מנות קצרות יותר כמו שווארמה של פרגית ושייטל עם שומן כבש, חזה אווז, נקניקיות מיוחדות וסינטה. את הנתחים הארוכים אני לרוב משלב יחד עם בישול בסו-וויד.
מאז שיש לי מעשנה בבית כל הבית אוכל יותר בריא – יותר בשר ודגים ופחות פחמימות וחטיפים – כיוון תפעול הטרייגר מהיר, קל ונוח, אין בעיה פשוט לזרוק לשם המבורגרים לילדים ולפעמים תבשיל לשבת:
אחד היתרונות בבישול במעשנה הינה החדרת טעמי עישון ובישול איטי למנות. אפילו מנה "פשוטה" כמו פטריות ממולאות בבשר טחון, ערמונים וצנוברים מקבלים הרבה יותר רבדים של טעם שמחדירה להם המעשנה של טרייגר.

המדריך לעישון בשר של טרייגר גריל

מאז הספקתי להיות בסדנה לעישון בשר של עידו לוי בפיטמאסטר. עידו הסביר לנו את כל שלבי העישון של הבשר לעומק דבר שעזר לי מאוד להבין איך לטפל בבשר לפני (בריין יבש), איך לטפל בו תוך כדי שהייתו במעשנה, וגם ככה חשוב זמן המנוחה של הבשר לאחר שהגיע לטמפרטורת היעד שלו לצורך פירוק הקולגן בבשר וריכוכו. אני ממליץ לכל מי שמעשן בשר ללכת לסדנת עישון כדי להבין טוב יותר את התהליכים שהבשר עובר ובכך לטפל ולעשן את הבשר בצורה טובה יותר. אמליץ גם למי שמעשן להשקיע יותר בראב שאתם מכינים ועוטפים איתו את הבשר כיוון שהוא מקנה הרבה מאוד טעמים לעטיפה של הבשר.
מאז שאני עם המעשנה אני כבר לא יכול לאכול סטייקים רגילים – כל סטייק או בשר שלא עבר במעשנה מרגיש לי טפל וללא טעמים עמוקים שאני כבר כ"כ רגיל אליהם.

מעוניינים גם אתם להתפוצץ מטעמים? השאירו פרטים ונחזור אליכם...