גירוס ושווארמת בקר של מיכל דויד

קושי:

4/5

זמן הכנה:

60 דקות

זמן בישול במעשנה:

שעתיים

מס מנות:

10 מנות

שבבי עץ לעישון:

תערובת הבית

מצרכים

1.5 ק"ג שייטל טרי (רצוי עגלה)
500-600 ג"ר בקר טחון עם 30% שומן בערך
50-60 מ״ל מים קרים (10% מהטחון)
150-100 ג"ר שומן כבש (גוש) חצי קפוא
מלח
2 כפיות פלפל שחור טחון
1 כף פלפל אנגלי טחון (בהר) לשייטל
1 כפית פלפל אנגלי טחון (בהר) לבשר טחון
1/3 כוס שמן זית בערך
בצל גדול מאוד + שני שיפודי מתכת רצוי שטוחים.
ניתן להוסיף תבלינים נוספים לפי הטעם.

הוראות הכנה

יש לפרוס את השייטל כאשר הוא חצי קפוא בסכין חדה, ולאורך כיוון הסיבים של הנתח בעובי עד 1/2 ס"מ. מתבלים את הפרוסות, מערבבים עם השמן זית ומסדרים בערימות בכלי סגור למשך מס שעות או לילה, במקרר.
לפני שמסדרים את הבשר על השיפודים, מכניסים את הבשר טחון + המים קרים והתבלינים, למיקסר עם וו גיטרה ומערבלים על מהירות בינונית נמוכה כ 5 דקות…
עד שהבשר הופך לגוש מחובר ולא פירורי ומחלקים בערך ל5-6 כדורים.
פורסים את שומן הכבש החצי קפוא לרצועות דקות אותן נניח לסרוגין בין השכבות.
מלאכת השיפוד:
חוצים את הבצל בכיוון הטבעות שלו. נועצים 2 שיפודים בבצל ברוחב של כ10 סמ מרחק בניהם. משחילים את הבצל עד לרבע התחתון של השיפודים ומניחים בתוך כוס גדולה או כלי אחר, כך שהבצל יעצר בפתח הכלי.
משפדים על גבי הבצל מספר פרוסות של שייטל ועליהן מניחים ומהדקים כדור של הבשר הטחון כך שיתפרש לרוחב הנתחים. מעל לבשר הטחון מניחים שוב פרוסות שייטל ושוב טחון וחוזר חלילה, עד שהכל שופד והודק. לסיום יש לשפד את החצי של הבצל שנותר ולהדקו אל הבשר.
ממליצה לגזור את חתיכות השייטל שחורגות מהמבנה ולהניחן בין השכבות. את שומן הכבש להניח בין השכבות גם כן. ניתן להכניס (בשכיבה) לטרייגר מייד או להדק בניילון נצמד ולהכניס למקרר עד זמן ההכנסה לטרייגר.
מדליקים את הטרייגר על חום של 75 מעלות וממתינים כ 10 דקות עד שהחום עולה.
מכניסים את הגירוס-שווארמה לטרייגר ומעשנים כשעה. מעלים את החום ל 110 מעלות וומשיכים לעשן עד לטמפרטורה לנימית של 53 מעלות.
מוציאים את הגירוס-שווארמה מהטרייגר ושמים על קשר חיתוך. ממתינים כ 10 דקות, מוציאים את השיפודים ופורסים לאורך הגוש ( נגד כיוון הסיבים).

בתיאבון!!!